dostojewski/muller/mickiewicz/littell/orwell

Notatki z podziemia

W ewentualną przyszłość patrzymy oczami samotnego bohatera. Nazywają go świętym albo obłąkanym – sam Dostojewski przestrzegał przed rozdzielaniem obu tych tytułów.

Jego opowieść nie ma prawa być linearną, logiczną układanką – nie takie było jego doświadczenie. W momencie, w którym Korea Północna we wlasnej relacji telewizyjnej wygrywa Mundial, a Rosja oferuje swoim obywatelom usługę „czystego internetu”, okazuje się, że mechanizmy opisane przez George’a Orwella stały się niebezpiecznie realne.

Funkcjonowanie w tej rzeczywistości wymaga przedziwnego rodzaju dwójmyślenia –  zdolności do jednoczesnej wiary w dwa wykluczające się fakty. Bohater swojej własnej sprzeczności przeciwstawia sprzeczność systemu, w który został wpisany. Nawet bunt wydaje się być jedynie mechanizmem regulującym, a wyzwanie, które rzuca Bogu zamknięty w swojej celi – realizacją cudzego planu. 

Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Grecas

scenografia: Agnieszka Aleksiejczuk

występuje: Igor Aronov

premiera: 29.08.2015, podziemia Cefarmu, ul. Olejna 2, Lublin

Spektakl powstał we współpracy z Igorem Aronovem uczestnikiem projektu wolontariatu europejskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód. W kolażu tekstów dotyczących rewolucji próbowaliśmy odbić sprzeczne uczucia i refleksje aktora dotyczące sytuacji Ukrainy po rewolucji na Majdanie.