na podstawie legend i opowieści wrocławskich

Migawki ze stolicy Krasnoludków

„Migawki ze stolicy Krasnoludków” to trzy opowieści wywiedzione z Wrocławskich historii i anegdot, które zabiorą dużych i małych do zaczarowanego świata, którego często nie zauważamy. Niewątpliwym atutem jest muzyka grana „na żywo” oraz fakt, że wszystkie bajki opowiemy w dwóch językach polskich – tym, którym mówimy oraz Polskim Językiem Migowym.

PŁANETNIK. Może jeszcze tego nie wiecie, ale na wrocławskich targowiskach, między sprzedawcami pomidorów i cebuli żyją w tajemnicy najprawdziwsi płanetnicy. To prastare duchy, które panują nad pogodą i rzucają uroki na chmury. Ich praca jest bardzo trudna, bo trzeba się napocić, żeby taką chmurę związać i zmusić do posłuszeństwa. Ale do tej pory wszystko jakoś uchodziło im na sucho. Aż w dzień targowy na bazarku pojawił się on – krasnal marzyciel, który od zawsze marzył o tym, by pocałować chmurę.

ŻÓŁWIE I WRONY. To, że żółwie mieszkające w miejskiej fosie nie lubią wron, które mieszkają w Ogrodzie Staromiejskim, jest sprawą oczywistą. Wstrętne, czarne ptaszyska wygrzebują żółwie jaja zakopane w ziemi i robią z nich omlety! A te powolne, zakute w skorupy gady tylko grzeją się w słońcu i leniuchują cały dzień. Jednak, gdy Wrocław nawiedzi powódź stulecia, zwierzęta będą musiały współpracować. Ale o tym już opowiedzą Krasnale, które podglądały całe zdarzenie ze swoich małych łódek.

OLBRZYM CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ LEGENDY. Pytajka, najmłodsza z krasnalowego rodu Opowiadaczy, obudziła się z pewnego dnia z przeczuciem, że w Odrze śpią Olbrzymy. Nie pamięta, czy opowiadała jej o tym babcia, czy może usłyszała plotkę na wrocławskim rynku. Śledztwo, które przeprowadzi da odpowiedzi na ważne pytania. Czy Wyspa Słodowa jest brzuchem Olbrzyma? Kto jeszcze mieszkał w naszym mieście? I ile ziarenek prawdy jest potrzebnych, by legenda była prawdziw

Migawki

scenariusz: Katarzyna Jackowska-Enemuo i zespół

reżyseria: Grzegorz Grecas

scenografia: zespół

muzyka: Katarzyna Jackowska-Enemuo

tłumaczenie na Polski Język Migowy: Małgorzata Madi Rostkowska

występują: Karolina Brzęk, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Małgorzata Madi Rostkowska

premiera: 7.09.2019 we Wrocławskim Ogrodzie Staromiejskim w ramach 10. Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków!

MIGAWKI to pionierski projekt, w którym łączymy światy: opowiadania, ruchu i teatru; Głuchych i słyszących; twórców kultury i pedagogów; lokalny i uniwersalny. Zbieramy historie słyszących i Głuchych, łączymy je z baśniami i opowieściami z różnych stron świata i opowiadamy w dwóch językach polskich: tym, którym mówimy oraz w Polskim Języku Migowym. Sprawdzamy, jaki potencjał drzemie w „zwykłych” historiach i jak można go twórczo wykorzystać na korzyść społeczności lokalnych i budowaniu potrzeby uczestnictwa w kulturze ludzi słyszących i niesłyszących. Próbujemy opowiadać o tym, jak widzą i czują miasto jego różni mieszkańcy. Sprawdzimy też, jak współgrają ze sobą oba języki w opowieści, jak przeplatają się światy – dźwięku i ciszy.