zespół projektu Migawki

Migawki z Łodzi

Mój pierwszy spektakl zrealizowany z projektem Migawki. Stworzona przez Madi Rostkowską kooperatywa to pionierski projekt, w którym łączymy światy: opowiadania, ruchu i teatru; Głuchych i słyszących; twórców kultury i pedagogów; lokalny i uniwersalny. Zbieramy historie słyszących i Głuchych, łączymy je z baśniami i opowieściami z różnych stron świata i opowiadamy w dwóch językach polskich: tym, którym mówimy oraz w Polskim Języku Migowym. W tym spektaklu udało mi się również zadebiutować jako współprowadzący warsztaty dla widowni słyszącej i głuchej – po raz pierwszy odważyłem się migać, jeszcze nieporadnie, w kontakcie z Głuchymi. Razem z twórczyniami Migawek – Madi i Katarzyną Jackowską-Enemuo planujemy kolejne projekty. 

W trakcie rozmów z łódzka społecznością Głuchych odkryliśmy moc wspomnień, które łączyło miejsce – podwórko i coś znacznie ważniejszego – absolutny brak barier w zabawach dzieci słyszących i głuchych. Na bazie tych anegdot zbudowaliśmy muzyczno-miganą opowieść o wspólnym miejscu. Za inspirację posłużyły również opowieść naszej przyjaciółki o pewnym łódzkim podwórku – miejscu pełnym sprzeczności, gdzie sąsiedzi postanowili się „jakoś dogadać”. 

W efekcie powstał spektakl w dwóch równoległych i równoważnych językach – polskim i Polskim Języku Migowym, na głos, ruch, dźwięk i ciszę. „Migawki z Łodzi” to opowieścią o światach – wspólnych, osobnych i równoległych. O tym jak się spotykamy i nie spotykamy. Jak możemy się spotkać. I co się wtedy wydarza.

Po spektaklu odbywają się warsztaty związane z tym samym tematem – czyli komunikacją między Głuchymi a słyszącymi, ale też między światami i między ludźmi w ogóle.

Migawki

scenariusz: zespół projektu Migawki

reżyseria: Grzegorz Grecas

ruch i tłumaczenie na PJM: Małgorzata Madi Rostkowska

muzyka: Katarzyna Jackowska-Enemuo

występują: Małgorzata Madi Rostkowska, Katarzyna Jackowska-Enemuo

warsztaty: Katarzyna Kuczyńska

premiera: 29.03.2019 w siedzibie Stowarzyszenia Kamienica 56 w ramach akcji Dotknij Teatru 2019

zdjęcia wkrótce