na motywach opowiadania Jorge Luisa Borgesa 

babel.biblioteka – PREMIERA MARZEC/KWIECIEŃ 2020

Projekt został dofinansowany w ramach programu Dotknij Teatru 2020, którego operatorem jest Poleski Ośrodek Sztuki i będzie miał premierę podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru na przełomie marca i kwietnia. Następnie wejdzie do repertuaru Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Akademickich w Łodzi. 

W nieskończonych heksagonach pomieszczeń borgesowskiej biblioteki znajdują się wszystkie księgi świata, wszystkie opowieści, wszystkie zdania i wszystkie kombinacje liter. Bibliotekarz doglądający zbiorów martwi się, iż „rodzaj ludzki – jedyny jaki istnieje – niedługo już wygaśnie, podczas gdy Biblioteka stać będzie wiecznie: oświetlona, samotna, nieskończona, doskonale nieruchoma, zbrojna w drogocenne tomy, niepotrzebna, nieskazitelna, tajemnicza.” Tekst staje się pigułką historii religii, poglądów i narracji, a przede wszystkim: ich wzajemnego wykluczania się, które prowadzi do wojen od początku cywilizacji. W spektaklu inspirowanym opowiadaniem „Biblioteka Babel” spróbujemy zadać jedno proste pytanie: Czy musi tak być?

„babel.biblioteka” będzie kolejnym etapem w rozwoju projektu Migawki. Performans będzie miał charakter polifonicznego oratorium, w którym wszystkie środki wyrazu: słowa, partytury ruchowe, struktury języka migowego, grana na żywo muzyka i (po raz pierwszy) sztuka lalkarska będą jak księgi w borgesowskiej bibliotece wchodzić ze sobą w dialog – dopowiadając się, tłumacząc wzajemnie. Wreszcie tocząc wojny. Jak zawsze w Migawkach – inspiracją będą zebrane przez twórców opowieści – tym razem tematem będą małe, osobiste końce świata.

Migawki

scenariusz: Katarzyna Jackowska-Enemuo i zespół

reżyseria: Grzegorz Grecas

współpraca scenograficzna: Alex Aleksiejczuk

muzyka: Katarzyna Jackowska Enemuo

tłumaczenie na Polski Język Migowy: Małgorzata Madi Rostkowska

występują:

Adrianna Bieżan – sztuka lalkarska

Karolina Brzęk – ruch

Katarzyna Jackowska-Enemuo – słowo/muzyka

Małgorzata Madi Rostkowska – języki migowy